اخبار > اقتصاد مقاومتی شاه‌ کلید حل مشکلات دوران تحریم است
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در تبريز تأكيد كرد:

اقتصاد مقاومتی شاه‌ کلید حل مشکلات دوران تحریم است

رضا رحمانی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی در تبريز بر ضرورت تلاش برای افزایش صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه تأکید و اضافه کرد: در حال حاضر ۲ درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است که اگر این رقم به چهار درصد افزایش یابد، ۵۴ درصد از صادرات غیرنفتی کشورمان به این کشورها خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت توجه به اقتصاد مقاومتی را شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور در دوران تحریم دانست و گفت: بعد از نام‌گذاری امسال به‌عنوان "رونق تولید" از سوی رهبر معظم انقلاب، اين وزارتخانه با هدف رونق تولید داخلی و بهبود کیفیت تولید، هفت عنوان محوری را اولویت کاری خود انتخاب کرده است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی روز پنج‌شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی در تبريز با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی اين استان اظهار داشت: تبریز و آذربایجان، نقش بسیار مؤثری در رونق تولید دارند و بر همین اساس انتظار داریم که شاهد پیشتازی آذربایجان شرقی در مسیر رونق تولید در مقایسه با استان‌های دیگر باشیم.
 
وی با اشاره به بخشی از اقدامات و فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای هدف محوری نهضت ساخت داخل افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر این موضوع تأکید ویژه‌ای دارند که باید بتوانیم با سرلوحه قرار دادن فرمایش‌های ایشان، در مسیر حرکت به سمت خودکفایی گام برداریم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت تلاش برای افزایش صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه تأکید و اضافه کرد: در حال حاضر ۲ درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است که اگر این رقم به چهار درصد افزایش یابد، ۵۴ درصد از صادرات غیرنفتی کشورمان به این کشورها خواهد بود.
 
رحمانی از آغاز انقلاب معدنی برای بهره‌برداری از ذخائر معدنی و تلاش برای فرآوری معادن در کشور خبر داد و ادامه داد: حرکت از مونتاژ کاری به سمت نوآوری، حمایت از استارتاپ‌ها، جذب نیروهای بومی در شرکت‌های بزرگ، انتقال تمامی حساب‌های مالی معادن کشور به استان محل فعالیت و کاهش وابستگی ایران به آلومینا با توجه ویژه به راه اندازی کامل پروژه نفلین سینیت سراب از جمله اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
 
انتقال تجهیزات و حساب‌های بانکی مس سونگون به آذربایجان‌ شرقی
استاندار آذربایجان ‌شرقی نيز در اين نشست از انتقال ۹۰ کانتینر تجهیزات کارخانه ذوب مس به اين استان خبر داد و گفت: بعد از پیگیری‌های به‌عمل آمده و حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت، حساب‌های بانکی مس سونگون نیز به استان منتقل شده است و این کار بزرگ در رونق اقتصادی منطقه تأثیر به‌سزایی خواهد داشت.
 
محمد رضا پورمحمدی با اشاره به تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت بر پیشبرد سه پروژه مهم استان آذربایجان ‌شرقی، شامل نفلین‌ سینیت سراب، کارخانه ذوب مس و قطب سوم خودرو اظهار داشت: راه اندازی و تقویت صنایع پایه از اصلی‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است که نیازمند توجه ویژه بخش خصوصی و مدیران دولتی است.
 
وی با اشاره به انتخاب وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان وزیر معین آذربایجان شرقی در حوزه اقتصاد مقاومتی افزود: با توجه به شناخت کامل ایشان از ظرفیت‌ها و مشکلات استان، زمینه برای حل مسائل و مشکلات و حرکت به سمت توسعه در حوزه صنعت و تولید فراهم است.
 
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به تبیین مقایسه‌ای نیمه شرقی و غربی تبریز از بعد ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و خدمات و همچنین ضرورت توزیع عادلانه ظرفیت‌های استانی پرداخت و اضافه کرد: بر سر عهد و پیمان خود با مردم ایستاده‌ایم و تمامی تلاش خود را برای ارتقاء جایگاه استان به‌کار خواهیم بست.
 
پورمحمدی با قدردانی از حمایت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت از انتقال ۹۰ کانتینر تجهیزات کارخانه ذوب مس به استان آذربايجان شرقي ادامه داد: خوشبختانه بعد از پیگیری‌های به‌عمل آمده و حمایت شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت، حساب‌های بانکی مس سونگون نیز به اين استان منتقل شده است که این کار بزرگ در رونق اقتصادی منطقه تأثیر به‌سزایی خواهد داشت.
 
وی يادآور شد: مس سونگون یعنی نفت آذربایجان؛ اما متأسفانه خام ‌فروشی معدن در سال‌های گذشته، سودآوری لازم را برای این مجموعه به همراه نداشته است که ما برای بهبود وضعیت آن تلاش می‌کنیم.
 
استاندار آذربایجان شرقی همچنین به آخرین وضعیت راه اندازی کارخانه نفلین سینیت سراب نيز اشاره کرد و گفت: قرارداد سه جانبه این طرح صنعتی مهم در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر صنعت، معدن و تجارت منعقد شد و در آینده نزدیک اخبار خوشی از این پروژه خواهیم شنید.
 
پورمحمدی ارتقاء وضعیت خودروسازی در استان را از دیگر اولویت‌های مدیریت ارشد استان آذربايجان شرقي دانست و تصريح كرد: خوشبختانه تیم‌های متخصص و کاربلد استان با برنامه‌های مدون درحال فعالیت هستند، ولی به وضعیت فعلی خود در تمامی شاخص‌ها راضی نیستیم و همچنان باید برای رسیدن به وضعیت مطلوب تلاش کنیم.
 
وي تأکید کرد: بیان واقعیات به معنای نادیده گرفتن زحمات مسئولان و انکار ظرفیت‌های ارزنده آذربايجان شرقي نیست و با توجه به وجود امکانات خوب می‌توانیم موانع محدود را نیز از مسیر توسعه اين استان برداریم.
 
در بخش ديگري از اين نشست، مسعود پزشکیان نماينده مردم تبريز، اسكو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار تفویض اختیار به استان‌ها در حوزه تولید و صنعت و حذف بروکراسی‌های زائد اداری و همچنین بررسی تخصصی موضوعات مربوط به این حوزه در جلسات شد.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و تعدادی از فعالان بخش خصوصی نیز از اقدامات انجام شده و برنامه‌های آتی استان آذربايجان شرقي در حوزه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید گزارش دادند.

تاريخ: 1398/06/21  | ساعت: ١٤:٠٠ | شناسه: ٧٥٩٠ | تعداد نمايش: 782


خروج