اخبار > معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد:
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد:

حجم صادرات صنایع کوچک کشور ۱۵ درصد افزایش یافت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۱۵ درصدی صادرات کالاهای تولیدی در بخش صنایع کوچک به کشورهای خارجی در سال‌ جاری خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، محسن صالحی‌نیا روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی در شهرك صنعتي کاشان در جمع خبرنگاران گفت: افزون‌ بر یک میلیارد دلار کالا در پنج ماه گذشته از ایران به سایر کشورها صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۲ میلیارد دلار بود.

 

وی افزود: امروز تولید ما در بازار داخلی و خارجی از اقبال خوبی برخوردار است و بعید به‌نظر می‌رسد که دیگر مشکل فروش داشته باشیم، بلکه بیشتر مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه و نقدینگی برای گردش کار است.

 

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: تلاش مضاعف همه کسانی که در بخش‌های سیاست گذاری و قانون گذاری حضور دارند در سال رونق تولید می‌تواند عامل افزایش اعتماد، مشارکت و انگیزه واحدهای تولیدی، صاحبان صنعت و فعالان اقتصادی شود.

 

صالحي‌نيا در ادامه اظهار داشت: بیش از ۴۴ هزار واحد توليدي دارای پروانه بهره‌برداری در ۸۴۰ شهرک‌ و ناحیه‌ صنعتی کشور مستقر هستند و در این میان ۲۱ درصد آن‌ها به علت‌های گوناگون راکد شدند.

 

وي بحث سرمایه در گردش، نبود فنآوری مورد نیاز، تأمین مواد اولیه، بازار فروش و اختلاف بهره‌برداران را از جمله علت‌های این میزان رکود برشمرد و عنوان کرد: به‌روز رسانی شرایط واحدهای راکد و فعال کردن آن‌ها جزء اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برنامه اين وزارتخانه در سال جاري بازگرداندن دوباره یک هزار و ۴۰۰ واحد راکد به چرخه تولید است و بر اساس جمع‌آوری داده‌های گوناگون از آمار ثبت شده در سامانه‌ها توسط استان‌ها، تا كنون نزدیک به ۶۴۰ واحد به چرخه تولید بازگشته‌اند.

 

صالحي‌نيا در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی تلاش داریم شرایط را برای فعال‌ سازی سایر واحدها نیز فراهم کنیم که البته ممکن است به دلیل‌های گوناگون، همچنان برخی از آن‌ها با مشکلاتی روبه‌رو شوند که نسبت به رسیدگی در کارگروه رفع موانع تولید اقدام خواهد شد.

 

وی با اشاره به لزوم کمک از منابع داخلی بانک‌ها یادآور شد: پرداخت تسهیلات و اعتبارات رونق تولید و نوسازی صنایع و سرمایه در گردش براي تکمیل طرح و خرید ماشین‌آلات نیز پرداخت می‌شود تا بتوانیم ۴۰ درصد از کل تسهیلات این بخش‌ها را پرداخت کنیم.

 

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: گرچه تسهیلات پرداختی به محدوده ۳۰ درصد رسیده، اما تأکید رئيس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت رسیدن ضریب این پرداخت‌ها به ۴۰ درصد است تا بتوانیم هدف‌های تولید، پیشرفت، نوسازی و بهسازی صنایع را محقق کنیم.

 

صالحي‌نيا اضافه کرد: با تعامل و پشتیبانی بانک‌های استان اصفهان همگام با تلاش سایر استان‌ها در مورد پرداخت تسهیلات برای رونق تولید واحدهای صنعتی، می‌توان مشکلاتی مانند تسويه بدهی‌های پیشین، کافی نبودن سرمایه و نداشتن توانایی تأمین نقدینگی بر اساس نیاز خط تولید را پوشش داد تا شاهد شور و نشاط اقتصادی در کشور باشیم.

پست‌های برق شهرک‌های صنعتی کاشان تقویت می‌شود

همچنين در جريان حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در كاشان، طرح تقویت پست‌های برق شهرک‌های صنعتی اين شهرستان مورد موافقت قرار گرفت.

 

در نشست بررسی مسائل و مشکلات شهرک‌ها و نواحی صنعتی كاشان که امروز با حضور محسن صالحي‌نیا برگزار شد، تخصیص بیش از ۳۱ میلیارد ریال برای تقویت پست‌های برق ۶۳ کیلوولت شهرک‌هاي صنعتي ماهیان زینتی راوند، قمصر و امیرکبیر تصویب شد.

 

قرار است که این طرح با مشارکت اداره برق، صاحبان واحدهای صنعتی و شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان بر اساس فرآیند زمان‌ بندی شده، به اجرا درآید.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان در حاشیه این نشست اظهار داشت: منابع این شرکت در سال‌ جاری افزایش ۹۷ درصدی داشته؛ چنان‌ که از ۳۰۰ میلیارد ریال در سال گذشته به ۵۷۰ میلیارد ریال رسید.

 

محمد جواد بگی از جمله منابع این افزایش را شامل فروش حق انتفاع زمین‌های واگذار شده عنوان کرد.

 

وی یادآور شد: این درحالی است که ۲۸۹ هکتار زمین در قالب ۵۰۸ قرارداد به ارزش ۲ هزار میلیارد ریال در سال گذشته به فروش رفت، اما از ابتدای سال‌ جاری یک سوم این رقم در استان اصفهان محقق شد.

 

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان، این استان دارای افزون‌ بر ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ است و با برخورداری از ۱۲ هزار هکتار زمین در قالب ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی دولتی و خصوصی، از نظر تعداد و اراضی، رتبه نخست کشور را دارد.

 

بررسی مسائل و مشکلات واحدهاي توليدي مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و بازدید از چند واحد صنعتي از جمله برنامه‌های سفر یک روزه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به کاشان بود.

 

شهرستان کاشان با برخورداری از ۲ شهرک و چهار ناحیه صنعتی به مساحت یک هزار و ۵۰۰ هکتار با افزون‌ بر یک هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی فعال در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

 

تاريخ: 1398/06/20  | ساعت: ١١:٢١ | شناسه: ٧٥٨٢ | تعداد نمايش: 73

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج