اخبار > افتتاح 3 واحد توليدي دانش بنيان در شهرك‌هاي صنعتي شهيد سليماني و سرمایه گذاری خارجی تبريز/ آغاز مطالعات فني و اقتصادي سایبر پارک تبریز
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور انجام شد:

افتتاح 3 واحد توليدي دانش بنيان در شهرك‌هاي صنعتي شهيد سليماني و سرمایه گذاری خارجی تبريز/ آغاز مطالعات فني و اقتصادي سایبر پارک تبریز

نخستین خط تولید انبوه "تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک" خاورمیانه روز سه‌شنبه با حضور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور در شهرک صنعتی شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني تبريز افتتاح شد.

نخستین خط تولید انبوه "تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک" خاورمیانه روز سه‌شنبه با حضور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور در شهرک صنعتی شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني تبريز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، دانش فنی تولید "تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک" توسط شرکت دانش بنیان "صنایع نوین اندیش سهند آرام تبریز" تولید شده و در فاز نخست آن تعداد ۵ هزار تیوپ لیزری در سال تولید می‌‌شود.

"تیوب لیزری" به فنآوری پیشرفته برای تولید نیاز دارد و کاربرد آن در تمام تجهیزات بیمارستانی برای تصویر برداری لیزری و در حوزه صنعت و تولید اعم از دستگاه‌های برش، حکاکی روی فلز، چوب، چرم، لایه برداری پزشکی و حتی حوزه دفاعی کاربرد دارد.

برای پروژه خط تولید "تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک" كه به‌دست محققان پارک علم و فنآوری آذربایجان شرقی در محل شهرک صنعتی شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني تبريز به اجرا گذاشته شده است، ۸۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

این کارخانه به وسعت ۶ هزار مترمربع به‌عنوان نخستین کارخانه تولید "تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک" در خاورمیانه به‌شمار می‌رود و ظرفیت تولید روزانه آن ۵۰ تیوب لیزر است که این رقم به ۱۵ هزار در سال نیز خواهد رسید.

فنآوری تولید این محصول تا کنون در انحصار کشورهای انگلیس، آمریکا، آلمان و چین بود كه با افتتاح این کارخانه، ایران به‌عنوان پنجمین کشور دارای فنآوری تولید "تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک" در جهان شناخته می‌شود.

همچنين در ادامه حضور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور در شهرک صنعتی شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني، کارخانه دانش بنیان "تعمیق ساخت داخل" افتتاح شد.

واحد صنعتي "تعميق ساخت داخل" تولید کننده ماشين آلات صنايع معدني، نفت و گاز و پتروشيمي و يكي از شركت‌هاي زيرمجموعه شركت شيمي پژوهش صنعت است.

برای احداث اين كارخانه كه در زميني به مساحت 27 هزار مترمربع در شهرك صنعتي شهيد سليماني واقع است، 80 میلیارد ريال توسط بخش خصوصی سرمايه گذاري شده و براي 120 نفر فرصت شغلي فراهم كرده است.

همچنين با حضور معاون علمی و فنآوری رئیس‌ جمهور، كلنگ آغاز عمليات اجرايي مركز شتاب دهي و نوآوري شركت شيمي پژوهش صنعت با همكاري پارك و علم و فنآوري و با حمايت معاونت علمي و فنآوري رياست جمهوري در زميني به مساحت 8 هزار مترمربع به زمين زده شد.

افتتاح يك مرکز شتاب دهنده در شهرک صنعتي سرمایه گذاری خارجی تبريز
معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور در ادامه با حضور در شهرک صنعتي سرمایه گذاری خارجی تبريز، مرکز شتاب دهنده شركت "همگامان دانش بنیان" را افتتاح كرد.

این مرکز به‌عنوان اولین اپراتور مرکز تماس کشور فعالیت‌اش را در شهرک صنعتي سرمایه گذاری خارجی تبريز آغاز کرده و رسالت آن، حمایت از هر نوع طرح نوآورانه با هدف خلق ثروت است.

طراحی و ساخت اولین کلید و پریز ضد جرقه و قابل شست و شو در دنيا، تولید داروی ضد سرطانی پروستات و داروی گیاهی تنظیم فشار خون، تولید مخزن‌های جمع شونده براي جلوگیری از اتلاف انرژی و بهبود مؤلفه‌های محیط زیستی برای کاهش مصرف گرایی و همچنین ارائه خدمات ویژه شهروندی و نیابتی به منظور کاهش تردد بین شهری و کاهش هزینه‌ها و تصادفات به بخش‌هاي خصوصی و دولتی، از جمله محصولات و توليدات این شرکت دانش بنیان است.

آغاز مرحله مطالعات فني و اقتصادي سایبر پارک تبریز
مرحله مطالعات فنی و اقتصادی "سایبر پارک تبریز" نيز با حضور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور در جريان بازديد از نمایشگاه محصولات دانش بنیان دانشگاه صنعتي سهند آغاز شد.

"سایبر پارک تبریز" به منظور ایجاد همزمان زیرساخت مناسب، خدمات پشتیبانی، زیرساخت‌های تحلیل و جریان دیتا و ارتباطات با کیفیت بالا برای تعامل با شرکت‌های تجاری، دانش‌ بنیان و دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور در تبریز ایجاد می‌شود تا ضمن ایجاد مزیت‌های رقابتی، ایده‌های نوآورانه برای مبادلات ارزش افزای ترکیبی دانش و دیتا را به شرکت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی ارائه دهد.

استفاده از فنآوری‌های روز و روند بهبود مستمر با هدف تسهیل تجارت دانش و دیتا در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین مدل سازی توسعه برای کشور، جزو اهداف اصلی و محوری راه اندازی "سایبر پارک تبریز" اعلام شده است.

ایجاد امکانات رفاهی مناسب برای متخصصان و دانشمندان، تمرکز بر تجاری سازی محصولات فنآورانه داخلی، ایجاد فرصت فعالیت‌های بازار، بازار سازی، بازار یابی و بازار گردانی برای شرکت‌های بین‌المللی، پر کردن فضاهای مغفول مانده در زیست بوم فنآوری و نوآوری، ایجاد توسعه پایدار و تجمیع سرمایه‌های کوچک، از دیگر اهداف و مأموریت‌های ایجاد "سایبر پارک تبریز" است.

زیرساخت‌های فنی شبکه IT و ICT و سایر تأسیسات زیربنایی، فضای سبز متمرکز و فضاهای عمومی پشتیبان، مرکز خدمات بین‌الملل و نظام‌های پشتیبان، مرکز معاملات و دفاتر اداری و بازرگانی، مرکز اداری و خدماتی، محل ذخیره داده‌ها و محل و امکانات تجاری از جمله امکانات سخت افزاری و نرم افزاری پیش‌بینی شده در "سایبر پارک تبریز" است.

عمليات اجرايي این مرکز كه با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری ۸ هزار میلیارد تومانی در حوزه‌های IT و ICT برای اولین بار در کشور ایجاد می‌شود، تا یک سال آینده به اتمام می‌رسد و نتیجه نهایی آن، صدور محصولات شرکت‌های دانش بنیان به خارج است.

دو دفتر خارجی برای "سایبر پارک تبریز" درنظر گرفته شده که یکی در زوریخ سوئیس و دیگری در تورنتو کانادا است که برای بازاریابی، مراودات، فروش و تجاری سازی محصولات شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کنند.

این سایبر پارک مجهز به امکانات رفاهی و ورزشی بوده و كاركنان شرکت‌های دانش بنیان و دانش آموختگان دانشگاه‌ها می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

شركت بازنشستگان شهرك‌هاي صنعتي، شركت توسعه مهندسي ايرانيان، استانداري آذربايجان شرقي، اداره كل ارتباطات و فنآوري اطلاعات آذربايجان شرقي و دانشگاه صنعتي سهند، اعضاي هيأت مؤسس "سایبر پارک تبریز" مي‌باشند.

معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور روز سه‌شنبه برای رونمایی از ۱۱ طرح فنآورانه و شرکت در نشست اقتصاد دانش بنیان آذربایجان شرقی به تبریز سفر كرد.

تاريخ: 1399/06/25  | ساعت: ١٥:٢٢ | شناسه: ١١٨٠٣ | تعداد نمايش: 1000


خروج