اخبار > تصفیه‌خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ولی عصر و يك واحد تولید و بسته‌بندی خشكبار در ملکان به بهره‌برداری رسید
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت؛

تصفیه‌خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ولی عصر و يك واحد تولید و بسته‌بندی خشكبار در ملکان به بهره‌برداری رسید

محسن صالحي‌نيا با بیان این‌که آذربایجان شرقی در ارتباط با نیروی انساني متخصص جزو استان‌های شاخص کشور است، تصریح کرد: حمایت‌های لازم از تولید کنندگان انجام گرفته و سعی‌ می‌کنیم تصمیماتی که در ارتباط با شهرک‌های صنعتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت اتخاذ می‌شود، در جهت بهبود فضاي كسب و كار تولید کنندگان باشد.

تصفیه‌خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ولی عصر ملکان با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت به بهره‌برداری رسید.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ولي عصر ملکان روز دوشنبه با حضور محسن صالحي‌نيا و جمعي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان آذربايجان شرقي بهره‌برداری شد.
 
طراحی این تصفیه‌خانه بر اساس ضوابط و مبانی طراحی سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران انجام شده و استانداردهای خروجی آن در فصول گرم سال با ذخیره در مخزن احداثی، در آبیاری فضای سبز شهرک مورد استفاده قرار گرفته و در فصل زمستان به آب‌های سطحی تخلیه می‌شود.
 
سامانه تصفیه در این تصفیه‌خانه كه با بیش از ۴۰ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداري رسيده است، از نوع بی‌هوازی ـ هوازی بوده و سازه آن به‌صورت تلفیقی فلزی، بتنی و پلی اتیلنی است.
 
تصفیه‌خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ملکان در زمینی به وسعت حدود ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع در دو مدول ۱۰۰ مترمکعب در روز طراحی شده است که مدول اول آن امروز به بهره‌برداری رسید.
 
غالب واحدهای توليدي مستقر در این ناحيه صنعتي، صنایع غذایی بوده و طول شبکه انتقال فاضلاب آن نیز در حدود ۳.۵ کیلومتر است.
 
همچنين در ادامه حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در ملكان، يك واحد تولید و بسته‌بندی خشكبار در اين شهرستان به بهره‌برداري رسيد.
 
شرکت تعاونی خشكبار و بسته‌بندی حنانه با سرمایه‌گذاری يكصد میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۲۱۰۰ مترمربع دارای به‌روزترین آزمایشگاه‌ کنترل کیفیت مواد غذایی در شهرستان ملكان است.
 
ظرفیت اين مجموعه سالانه بالغ بر سه هزار تن بسته‌بندی کشمش تیزابی و فرآوری خرما بوده و در هر شیفت کاری به‌طور مستقیم براي ۱۵ نفر شغل ايجاد كرده است.
 
شهرستان ملکان با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۴۶کیلومتری جنوب مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است.
 
با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تولید را سر پا نگه داشته‌ایم
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در حاشيه آيين بهره‌برداري از تصفیه‌خانه فاضلاب ناحیه صنعتی ولی عصر ملکان در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: قرار است در سال جاری یک هزار و 500 واحد تولیدی راکد را در کشور احیاء کنیم که سهم استان آذربایجان شرقی از این تعداد حدود ۹۰ واحد و در واقع ۵٫۵ درصد سهم کشوری است.
 
محسن صالحی‌نیا با اشاره به وضعیت واحدهای صنعتی در شرایط کرونایی گفت: فعالیت واحدهای تولیدی‌ مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هر ساله در ایام عید نوروز تعطیل می‌شود و امسال نیز با توجه به شرایط خاص کشور، هرچند با محدودیت‌های صادراتی و تولید مواجه بودیم، اما فعالیت‌های آن به‌صورت کامل متوقف نشده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توانسته‌ایم تولید را سر پا نگه داریم.
 
وی افزود: در شرایط فعلی کشور، تولید، امر بسیار ضروری بوده و با زنده نگه داشتن چرخ‌های اقتصادی کشور می‌توانیم نقشی در اقتصاد ملي داشته باشیم؛ از این رو تمامی واحدهای صنعتی در تلاش هستند تا تولید را از حالت رکود به سمت بهبود ببرند.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: استان آذربایجان شرقی از لحاظ تولید صنعتی، ظرفیت مهندسی و بهره‌وری جزو استان‌های برخوردار بوده و بسیاری از صنایع این استان از قدمت بالایی برخوردار هستند؛ به‌طوری‌ که شش درصد شهرک‌های صنعتی کشور در این استان واقع شده است.
 
صالحي‌نيا با بیان این‌که آذربایجان شرقی در ارتباط با نیروی انساني متخصص جزو استان‌های شاخص کشور است، تصریح کرد: حمایت‌های لازم از تولید کنندگان انجام گرفته و سعی‌ می‌کنیم تصمیماتی که در ارتباط با شهرک‌های صنعتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت اتخاذ می‌شود، در جهت بهبود فضاي كسب و كار تولید کنندگان باشد.
 
وي ادامه داد: با سفر به استان آذربایجان شرقی فرصتی مهیا شد تا مشکلات برخی از شهرک‌های صنعتی، از جمله شهرک بعثت که مسائلی در ارتباط با زمین و اسناد دارند را مرتفع کنیم؛ چرا که در این شهرک‌ها سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده و دارای تجهیزات و ماشین آلات به‌روز و استاندارد هستند.
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حمایت‌های انجام گرفته از شهرک‌های صنعتی در ارتباط با توسعه و تأمین زیرساخت‌هاي صنعتي خاطرنشان کرد: برای تحقق شعار جهش تولید باید به سرعت مشکلات زیرساختی با همکاری دستگاه‌های اجرایی تکمیل و برطرف شده و همچنین حل و فصل مسائل تأمین مواد اولیه و تأمین و نقل و انتقال ارز را در اولویت کاری خود قرار دهیم.
 
صالحی‌نیا اظهار داشت: مدیریت واردات و توسعه صادرات، یکی از مهمترین محورهای فعالیت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جهش تولید است و باید تلاش خود را معطوف به این موضوع کنیم تا تهدیدات ناشی از تحریم‌ها را به فرصت‌های جدید تولیدی و صادراتی تبدیل نمايیم.
 
وی عنوان کرد: یکی از سیاست‌های اصولي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مدیریت مسائل زیست محیطی است؛ از این رو ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب در این راستا بسیار مؤثر است و به همين دليل امروز شاهد افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب در ناحیه صنعتی ملکان بوده‌ايم.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصريح كرد: این روزها هرچند واحدهای تولیدی با محدودیت‌های تأمین مواد اولیه و تأمین ارز مواجه هستند، ولی تمامی تلاش‌شان را در جهت سر پا نگه داشتن تولید انجام می‌دهند تا بتوانیم ضمن رفع نیاز داخلی کشور، قابلیت‌های داخلی را نیز فعال کرده و به امر افزایش صادرات کمک کنیم.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/03/19  | ساعت: ١٢:٤٥ | شناسه: ١٠٤٥٩ | تعداد نمايش: 467


خروج