اخبار > توجه به واحدهای توليدي کوچک و متوسط از سیاست‌های راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت است
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در تبريز عنوان كرد:

توجه به واحدهای توليدي کوچک و متوسط از سیاست‌های راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت است

محسن صالحي‌نيا شامگاه یکشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات شهرک‌ها و نواحي صنعتی استان آذربايجان شرقي كه با حضور استاندار، مديران دستگاه‌هاي اجرايي و جمعي از فعالان اقتصادي در استانداري آذربايجان شرقي برگزار شد، با اشاره به سیاست‌های راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توجه به واحدهای توليدي کوچک و متوسط اظهار داشت: اعتبارات حمایت‌‌هاي نرم افزاری از واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط پيش‌بيني و فراهم شده است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ظهر یکشنبه به منظور بازدید و افتتاح چند طرح تولیدی در استان آذربايجان شرقي وارد تبریز شد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، محسن صالحي‌نيا روز يكشنبه در بدو ورود به استان آذربايجان شرقي از طرح توسعه واحد صنعتي "آدوین پلاستیک پرشین" در شهرک صنعتي سرمایه‌گذاری خارجی تبريز بازديد كرد.
 
واحد صنعتي "آدوین پلاستیک پرشین" كه در زميني به مساحت 30 هزار مترمربع در شهرک صنعتي سرمایه‌گذاری خارجی تبريز واقع است، انواع در چوبي، PVC و MDF با نام تجاري "وين تك" توليد مي‌كند.
 
اين واحد صنعتي با سرمايه‌گذاري داخلي 200 ميليارد ريال و خارجي 10 ميليون دلار براي 60 نفر ايجاد اشتغال نموده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران همچنين در نشست مشترك با مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی تبريز، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداري، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و جمعي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان آذربايجان شرقي، به بررسی مسائل و مشکلات اين شهرک صنعتی پرداخت.
 
صالحي‌نيا در ادامه با حضور در شهرك صنعتي آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني تبريز، از طرح ایجادی واحد صنعتي "اصلان باتری" نيز بازديد كرد.
 
واحد صنعتي "اصلان باتری" توليد كننده انواع باتري خودرو است كه در زميني به مساحت 6 هكتار در شهرك صنعتي آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني تبريز واقع است.
 
اين واحد صنعتي با سرمايه‌گذاري 600 ميليارد ريال براي 50 نفر شغل ايجاد كرده است.
 
بازديد از طرح درحال ساخت و ساز واحد صنعتي "تاوریژ بلبرینگ" در شهرک صنعتی آخولا سومين مقصد معاون وزير صنعت، معدن و تجارت بود.
 
واحد صنعتي "تاوریژ بلبرینگ" كه در زميني به مساحت 21 هزار و 600 مترمربع در شهرک صنعتي آخولا واقع است، انواع بلبرينگ خودرويي، ريلي و صنعتي توليد مي‌كند.
 
اين واحد صنعتي با سرمايه‌گذاري 600 ميليارد ريال در مرحله نصب ماشين‌آلات است و در صورت راه‌اندازي براي 50 نفر اشتغالزايي خواهد نمود.
 
دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبريز نيز از ديگر برنامه‌هاي رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران بود كه شامگاه یکشنبه انجام شد.
 
امسال ۱۵۰۰ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید باز می‌گردد
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت شامگاه یکشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات شهرک‌ها و نواحي صنعتی استان آذربايجان شرقي كه با حضور استاندار، مديران دستگاه‌هاي اجرايي و جمعي از فعالان اقتصادي در استانداري آذربايجان شرقي برگزار شد، با اشاره به سیاست‌های راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توجه به واحدهای توليدي کوچک و متوسط اظهار داشت: اعتبارات حمایت‌‌هاي نرم افزاری از واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط پيش‌بيني و فراهم شده است.
 
محسن صالحی‌نیا افزود: واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در سطح کشور در زمان کنونی نیازمند حمایت‌های نرم افزاری مانند ایجاد خوشه‌های صنعتی و واحدهای فنآور است.
 
وی اضافه كرد: برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۷ محور و 4 راهبرد اصلي جهش توليد، تعميق ساخت داخل، توسعه صادرات و مديريت واردات، تنظيم و مديريت بازار تدوین شده است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که برخی از شهرک‌ها و نواحي صنعتي با محدودیت‌های زیرساختی مواجه هستند، ادامه داد: در این راستا تفاهم نامه‌اي با وزارت نیرو منعقد شده است و اقدامات لازم برای مرتفع کردن مشکلات برق، گاز، مخابرات و توسعه زیرساخت‌های موجود انجام می‌‌شود.
 
صالحی‌نیا اظهار اميدواري كرد تا سال ۱۴۰۱ اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت به ترتیب اولویت‌ها اجرا شود و طرح‌ها مورد بهره‌برداری و زیرساخت‌ها توسعه یابد.
 
وی با اشاره به این‌که باید بحث توسعه صادرات را به نحو ممکن با سازوكارهاي حمایتی پیش برد و تا حد امکان مانع صادرات نشد، یادآوری کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ارز حاصل از صادرات پتروشیمی و میعانات نفتی به بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی اختصاص یابد.
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که مدیریت واردات در شرایط فعلی امری بسیار ضروری است، عنوان كرد: سال گذشته واردات یک هزار و ۳۰۰ قلم کالا که مشابه داخلی آن‌ها تولید می‌شد، ممنوع و ۲ هزار و ۵۰۰ قلم کالا نیز به این فهرست اضافه شد.
 
صالحی‌نیا در بخش ديگر سخنان خود اعلام كرد: امسال برنامه‌ریزی شده تا یک هزار و ۵۰۰ واحد راکد به چرخه تولید بازگردد که سهم استان آذربایجان ‌شرقی از آن‌ها ۹۰ واحد است.
 
وي افزود: در سال گذشته یک هزار و 444 واحد صنعتي راکد در سطح کشور به چرخه تولید برگشته است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که مهمترین هدف وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری تداوم بازگشت واحدهای صنعتي راکد به چرخه تولید است، اضافه كرد: در زمان کنونی حدود ۴۵ هزار واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور درحال فعالیت بوده که از این تعداد، ۲۲ درصد یعنی ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتي راکد است.
 
توسعه شهرک‌های صنعتی نیازمند رفع مشکلات آن‌هاست  
استاندار آذربایجان‌ شرقی نيز در اين نشست گفت: رشد و توسعه واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی نیازمند رفع مشکلات آن‌هاست.
 
محمدرضا پورمحمدی با بیان این‌که شرایط فعلی مانند شرایط زمان جنگ است، افزود: برای چرخاندن چرخ‌ اقتصاد کشور ضروری است تا همه با هم همکاری کنند.
 
وی اضافه كرد: مقرر شده است تا در قبال زمین‌های شهرک صنعتي سرمایه‌گذاری خارجي، معادل قیمت کارشناسی شده از اراضی شهرک صنعتي بعثت در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه قرار گیرد.
 
استاندار آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که مشکلات معیشتی و اشتغال، دو مشکل اساسی کشور به‌‌شمار می‌رود، ادامه داد: دست اندرکاران، فعالان اقتصادی و کارآفرینان برای مرتفع کردن این مشکلات گام‌های خوبی برمی‌دارند.
 
پورمحمدی با اشاره به گلایه فعالان بخش خصوصی در زمینه اختیارات کم بانک‌ها برای اعطای تسهیلات يادآور شد: اختیار بانک‌ها برای تسهیلات در سال گذشته ۶ میلیارد تومان بود که امسال به ۲ میلیارد تومان کاهش یافته است.
 
وی اظهار داشت: تخصیص ارز از دیگر مشکلات بخش خصوصی بوده و باید در این زمینه نظرات سایر استان‌ها هم در این زمینه اخذ شود تا یک تصمیم جامع در این خصوص گرفته شود.
 
استاندار آذربایجان‌ شرقی تصريح كرد: با توجه به همسایگی آذربایجان شرقی با چند کشور، شرایط این استان برای صادرات بسیار مطلوب بوده و باید به این موضوع توجه ویژه شود.
 
در بخش ديگر اين نشست، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی نیز گفت: چندین هکتار از زمین شهرک صنعتي سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت وقف در اختیار اوقاف قرار گرفته است. بنابراین امکان صدور سند برای سرمایه‌گذار وجود نداشته و همین موضوع مانع توسعه زیرساخت‌ها می‌شود.
 
مرتضی نیرومند اسکوئی افزود: شهرک صنعتي سرمایه‌گذاری خارجی در دل کوه قرار گرفته و هزینه‌های آماده سازی شهرک و واحدها بسیار بیشتر از هزینه ابنیه است.
 
وی با اعلام آمادگی برای همکاری‌ با سازمان اوقاف و امور خيريه در ارتباط با زمین شهرک صنعتي سرمایه‌گذاری خارجی اضافه کرد: واحدهای توليدي مستقر در این شهرک صنعتي با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و سرمایه‌گذاران این شهرک هر روز خواستار رفع مشکلات هستند و تا کنون نیز جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده ولی نتیجه خاصی دربر نداشته است.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی ادامه داد: درخواست واحدهای صنعتی اين است كه سازمان اوقاف و امور خيريه با بحث تبدیل به احسن اراضي موافقت کند تا واحدها حق انتقال اجاره را داشته باشند.
 
استان آذربایجان شرقی دارای ۵۶ شهرک و ناحیه صنعتی است.
 

تاريخ: 1399/03/18  | ساعت: ٢١:٠٠ | شناسه: ١٠٤٥٣ | تعداد نمايش: 477


خروج